Skolas soma
Programma "Latvijas skolas soma" izrāde “Klusētāji”
Šodien (19.oktobrī) Valmieras sākumskolas 5. un 6.klasēm bija iespēja noskatīties Jāņa Znotiņa izrādi “Klusētāji”, kura radīta pusaudžiem un viņu skolotājiem. Tā iestudēta speciāli skolas telpām un tiek rādīta dažādās skolās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.
Izrāde “Klusētāji” ir par cilvēku vienaldzību un tās drūmajām sekām. Kāpēc bieži vien izvēlamies klusēt, ka patiesībā būtu vajadzējis iesaistīties un runāt? Vai tiešām runāšana vienmēr ir sudrabs un klusēšana – zelts?
Trīs jauni cilvēki – Santa, Krišjānis un Ikars – atceras piedzīvoto un pastāsta par kādu satraucošu notikumu, kas ar viņiem atgadījies laikā, kad viņi mācījās vienā klasē.
Viss izvērstos citādi, ja viņi izšķirošā brīdī nebūtu izvēlējušies klusēt.
Izrādes radošās komandas sastāvā ir režisors Jānis Znotiņš, dramaturģe Ance Muižniece, scenogrāfe Pamela Butāne. Spēlē Anta Aizupe, Emīls Krūmiņš un Jānis Znotiņš.
Izrādes norisinās trīs klases telpās, stāsta varoņiem mainoties vietām un ik pa laikam sastopoties. Tādējādi katra no skatītāju grupām redzēja to pašu un tomēr citu izrādi. Skatītājiem bija iespēja uzzināt, kāds ir katra iesaistītā jaunieša skatupunkts uz notikušo – kas viņiem lika tā rīkoties, ko viņi gribētu mainīt un kā viņi šodien sadzīvo ar pagātnē pieņemtajiem lēmumiem.
Šī izrāde sasaucas ar mūsu skolas izvirzīto tēmu - pilnveidot audzēkņu savstarpējās sadarbības prasmes, veicinot atbildīgu attieksmi un rīcību ikdienas situācijās.
Izrāde bija ļoti vērtīga, pusaudžos radīja dažādas emocijas un pārdomas.
Diāna Rudzīte (direktora vietniece izgl.jomā)
Kopš 2018./2019. mācību gada Valmieras sākumskolā skolēniem tiek nodrošināta unikāla iespēja regulāri iepazīt savas valsts kultūras bagātības – gan tās, kas jau atzītas par paliekošām vērtībām, gan tās, ko rada šodienas mākslinieki un ko nodosim nākamajām paaudzēm.
Programmas darbības PAMATPRINCIPI
visu skolēnu iesaiste, nodrošinot līdztiesīgumu kultūras norišu pieejamībā;
tradicionālo kultūras vērtību un laikmetīgās kultūras un mākslas norišu līdzsvars;
saikne ar tiešo mācību saturu un procesu, veidojot “pirms” un “pēc” darbības un starppriekšmetu saikni;
regulārs kultūras patēriņš – vismaz viena kultūras norise semestrī;
kultūras un izglītības profesionāļu sadarbība.
“Ikdienā jālieto skaistas lietas. Ceram, ka mūsu sarūpēto rokasgrāmatu jūs izmantosiet gan kā atgādni par kultūras daudzveidību, gan kā noderīgu rīku ideju un pieredzes notveršanā.”
Programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna
Programmas Skolas somas ROKASGRĀMATA
"Sprādziens mūzikā
25.maijā stundu laikā programmas Latvijas Skolas Somas ietvaros 3.-5.klases skolēniem bija iespēja noskatīties un noklausīties koncertlekciju “Sprādziens mūzikā”, kuru sagatavoja Mikus Abaroniņš, kurš ir dziedātājs(tenors, kontrtenors), pasākumu vadītājs un producents, un Arta Abaroniņa(čells, kontrabass, klavieres).
Koncertlekcijā tika apskatīts, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz 2020. gadam: džeza, blūza ēra, svinga laiks, revolucionārie rock’n’roll gadi, hipiju plūsma, disko spožums, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūra un mūsdienas. Kopā ceļojam laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildina īpaši veidoti video materiāli.
Programmā skanēja populārākās dziesmas no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenka Sinatras, The Rolling Stones u.c. Aplūkojam arī to, kā Latvijā izpaudās katrs no šiem žanriem un bija arī izpildītas latviešu komponistu dziesmas, lai varētu gūt iespaidu arī par mūsu spilgtākajiem mūzikas šedevriem.
VDT “Slinkums”
12.maijā Valmieras sākumskolas 1.-2.klases skolēniem bija fantastiska iespēja klātienē noskatīties Valmieras Drāmas teātra izrādi "Slinkums". Izrāde ir par draudzību. Trīs draugiem skolā tiek uzdots uzdevums, diemžēl ne visi no viņiem ir tik čakli, lai to izpildītu, taču viņiem tiek dota otra iespēja. Slinkākais no draugiem piedāvā iespēju pārējiem doties uz Sliņķu zemi. Tā ir vieta, kur pašam it nemaz nav jāpiepūlas, tur ir spilvens, kas mācās tavā vietā, ēdiens, kas pats apēdās un sporta stundās notiek treniņi slinkošanā. Šī pasaule šķiet ļoti kārdinoša, tā var sevī ievilkt un vairs nelaist vaļā. Slinkums kādreiz piemeklē ikvienu no mums un ir pat veselīgi dažkārt paslinkot, bet ir jābūt uzmanīgiem, jo pārāk ilga slinkošana ir kaitīga veselībai un prātam.
Režisoru Tomu Treini teātra mazākie skatītāji iepazinuši caur viņa iestudēto izrādi bērniem “Pagalms atdzīvojas”, kas ar lieliem panākumiem tika izrādīta 2019. gada Valmieras vasaras teātra festivālā.
Visi bērni sajūsmā, jo tā bija ne tikai pamācoša, bet arī ļoti atraktīva izrāde. Paldies!
“Daudz laimes, Latvija!”
Par godu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai, ko svinam 4. maijā, Valmieras sākumskolā (1.-6.kl.) viesojās populāri dziedātāji: TV šova X-Faktors uzvarētāja Grēta Grantiņa un Eirovīzijas zvaigzne Justs Sirmais , kuri sniedza krāšņu koncertlekciju “Daudz laimes, Latvija!”. Tas ir muzikāls koncertstāsts par tā sauktās Trešās atmodas laiku – svarīgām Latvijas valsts vēstures lapaspusēm, kas jāzina ikvienam. Mūzikai Trešās atmodas laikā bija liela nozīme, tāpēc programmas kodolu veido latviešu komponistu (Jānis Lūsēns, Raimonds Pauls, Imants Kalniņš, Raimonds Tiguls, Ēriks Ešenvalds u. c.) radītā mūzika, kā arī populāras latviešu tautas dziesmas. Līdzās mūzikai vēstures notikumos koncertlekcijā uzmanība tiek pievērsta šodienas situācijai Latvijā, iekļaujot arī aktuālu mākslinieku sniegumu un jaunas dziesmas.
“Carnival Youth” 1-5.klases
Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, 31.05. Valmieras sākumskolas skolēnus un skolotājus priecēja viena no Latvijā populārākajām grupām “Carnival Youth”.
Tā ir indie rock grupa no Latvijas, kas ar straujiem panākumiem debitēja 2011. gadā, gūstot atpazīstamību gan dzimtenē, gan ārpus tās. Grupu izveidojuši dvīņi Edgars un Emīls Kauperi, Roberts Vanags un Aleksis Luriņš. 2014. gadā grupa izdeva pirmo ierakstu — minialbumu “Never Have Enough”, bet jau tā paša gada oktobrī iznāca grupas debijas albums “No Clouds Allowed”, kas apbalvots ar Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu “Zelta mikrofons” kategorijā “Labākā debija”. 2016.gadā “Carnival Youth” saņēma European Border Breakers Award balvu par panākumiem ārvalstīs. 2016.gadā iznāca grupas otrais albums “Propeller” un 2017.gadā jaunākais albums “Vienā vilcienā”.
Iedvesmojoša, skanīga mūzika priecēja Valmieras sākumskolas jauniešus un skolotājus. Paldies grupai, ka skolas pēdējā diena bija tik īpaša!
Kino “Vecā dārza noslēpums”1., 2. un 5.klases
28.05. un 29.05. 1.klases , 2.klases un 5.klases “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros apmeklēja Valmieras kino teātri”Gaisma”, kur varēja noslatīties filmu “Vecā dārza noslēpums”.
“Vecā dārza noslēpums” ir ar ķirbjiem, ceptām sliekām, bišu medu un citiem vitamīniem bagāta filma, kurā galvenie varoņi ir četri bērni: Santa, Kaspars, Nils, un Keita. Viņi reizēm ielavās un spēlējas bijušā VEF inženiera, pensionāra Armanda aizaugušajā dārzā. Armanda vienīgais sarunu biedrs ir papagailis Tesla, bet it visur izpaužas viņa inženiera prāts.
Nepietiek ar to, ka mazie razbainieki lien dārzā – uzrodas viltīgais un naudaskārais uzņēmējs Kārlis, kurš “met acis” uz veco dārzu, un ne tikai. Drīz vien savērpjas dažādi raibi notikumi, kuros iesaistās divi Kārļa palīgi. Skolas bērniem nākas risināt ne tikai mammas privāto dzīvi, bet arī piedalīties dārza teritorijas aizstāvēšanā, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas. Un tad atklājas patiesais vecā dārza noslēpums…
Paldies par jauko piedzīvojumu!
“Tautas mūzikas instrumentu pasaulē” 1.klasēm
29.05. Valmieras sākumskolā iniciatīvas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros notika pasākums “Tautas mūzikas instrumentu pasaulē” 1.klasēm.
Pasākuma mērķis bija iepazīstināt bērnus ar latviešu tautas folkloru, izspēlējot dažādus tautas mūzikas instrumentus un iepazīties ar tradicionālās mūzikas instrumentiem tos gan redzot, gan dzirdot, gan spēlējot, gan uzzinot pamatinformāciju par katru no tiem.
Interesanto un aizraujošo mūzikas nodarbību vadīja Ilga Reizniece un Iveta Mielava. Ilga Reizniece, grupas Iļģi dibinātāja, skolotāja un ilggadēja folkloras studiju pasniedzēja, izspēlējot dažādus mūzikas instrumentus, gan iepazinās ar auditoriju, gan caur melodiju un skaņām vizualizēja dažādas dabas norišu un sadzīves ainas, improvizējot konkrētus apstākļus. Kopīgi tika izspēlēta spēle, kurā minēti 23 dažādi tautas mūzikas instrumenti – tie visi atradās turpat bērnu tuvumā skolas zālē, tos nodarbības laikā varēja aptaustīt un iespēju robežās pamēģināt paspēlēt. Klātesošie ar lielu interesi, patiku un ieinteresētību iesaistījās aktivitātēs un dziedāja līdzi visiem zināmas tautasdziesmas. Skola saņēma dāvanu – spēli, ko var izmantot arī kā uzskates materiālu. Paldies pasākuma vadītājām gan par dāvanu, gan par patīkami un lietderīgi pavadīto pēcpusdienu!
Vīru kopa “Vilki”4.-6.klasēm
24.05. “LATVIJAS SKOLAS SOMA”” ietvaros Valmieras sākumskolā viesojās vīru kopa “Vilki” ar koncertprogrammu, kura veicina bērnos patriotismu un nacionālās identitātes sajūtu. Vīru kopa “Vilki” ar savu priekšnesumu bija kā ieskaņa Valmieras pilsētas atbrīvošanas 100.gadadienas un Cēsu pulka skolnieku rotas svinīgajam gājienam, kurš norisinājās uzreiz pēc koncerta.
Latviešu karavīru dziesmas ar attiecīgā laika mūzikas instrumentiem (kokles, ģīgas, dūkas, bungas, stabules, harmonikas, ģitāra, cītara, mandolīna, akordeons) mijās ar vēsturiskiem stāstījumiem par karavīra apģērbu, ieročiem, mūzikas instrumentiem, kaujas taktiku, kultūras un atpūtas dzīvi.
Papildus stāstījumiem un dziesmām uz ekrāna ar videoprojektoru tika demonstrēti gan arheoloģiskā materiāla atdarinājumu tuvplāni, gan 20.gs. latviešu karavīra gaitas fotoattēlos.
Vīru kopas “VILKI” dalībnieki koncertlekcijas laikā bija tērpušies arheoloģiskajos tērpos.
Koncertprogrammas klausītāji bija 4.-6.klases.
Izrāde – lekcija 2.-3.klasēm “Putni”
08.05.2019 Valmieras sākumskolā iniciatīvas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros izrāde –lekcija “PUTNI” 2.-3.klasēm.
Seši stāsti par cilvēka satikšanos ar putniem un ne tikai… Kā balodis būvē ligzdu? Cik plats ir vanaga spārnu atvērums? Kurš putns iemainīja zelta spalvas pret skaistāko balsi pasaulē? No kura lidoņa nobijās putnu draugs Edgars? To visu un pat vēl vairāk uzzināja un pieredzēja izrādē-lekcijā bērniem „Putni”.
Iedvesmu šim asprātīgajam un emocionāli ekspresīvajam stāstam izrādes radošā komanda smēlusies latviešu tautas pasakās. Izrādes galvenais varonis saka: “Darbi nekur nepazudīs, bet putni… tie gan var aizlaisties vienā acumirklī, tāpēc nepalaidīsim garām iespēju ar tiem sasveicināties”
Izrādē kopā ar izglītojošo informāciju tika radīta emocionāli ekspresīvs, asprātīgs stāsts par to, kā cilvēks dažādos vecuma posmos no jauna iepazīst brīnumaino putnu pasauli.
Animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”1.-6.klases
03. un 20.03.2019. iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 1.- 6. klases izglītojamie apmeklēja kino seansu, kurā skatījās animācijas filmu.
Animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” ir tapusi Nacionālā Kino centra programmā ”Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Tas ir aizraujošs piedzīvojumu stāsts par neparastu draudzību starp runājošiem suņiem un bērniem, kas aizved uz it kā tik tuvās, bet vienlaikus tālās un noslēpumainās Maskačkas ieliņām un pagalmiem. Filma piemērota visai ģimenei – kā maziem, tā lieliem skatītājiem. Lai gan filmas sižets risinās vienā no Rīgas kolorītākajiem mikrorajoniem – Maskačkā, aizraujošais stāsts būs tuvs ikvienam, kam patīk sekot līdzi spraigiem notikumiem un piedzīvojumiem.
Filmas sižets, neatkarīgi no skatītāja vecuma, vedina uz pārdomām par cilvēka rīcību un tās sekām. Lai palīdzētu apkopot pārdomas par filmā “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” redzēto, klasēs notika neliela diskusija.
Filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” sižets balstīts pašmāju rakstnieces Luīzes Pastores grāmatā bērniem “Maskačkas stāsts”. Filmas varoņus vizuāli iedzīvinājusi māksliniece Elīna Brasliņa, scenārija autore ir Līga Gaisa, producente – Sabīne Andersone, bet lomas ierunājuši Latvijā mīlēti aktieri Andris Keišs, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Baiba Broka un daudzi citi.
“Pa pēdām Jānim Daliņam” 5.a klase
Valmieras sākumskolas 5.a klase 8.marta rītā piedalījās Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parka organizētajā slēpņošanas spēlē “Pa pēdām Jānim Daliņam!”
Lietderīgi izmantojām viedtālruņus, meklējot slēpņu atrašanās vietas, viesojāmies “Daliņu” mājās, meklējām atbildes uz jautājiem par Latvijas un Valmieras sporta vēsturi. Šajā sportiskajā un izzinošajā aktivitātē, 3 – 5 kl.grupā – Valmieras sākumskolas 5.a klase ir ātrākie un attapīgākie, 1.vietas ieguvēji!